Volg bannering en emailcampagnes op met Google Analytics
Gepost op 2 April 2010 door Anthony
Als je investeert in e-mailcampagnes of bannering, dan wil je daar ook nauwgezet de resultaten van kunnen opmeten. Niet enkel op basis van aangeboden cijfermateriaal (door bv. de publisher), maar vooral op basis van eigen kwalitatieve data. Data die je bovendien vertelt wat deze bezoekers precies gedaan heeft op jouw website.
Segmenteren op basis van Verkeersbronnen in Google Analytics
Standaard krijg je bij Google Analytics drie mogelijke verkeersbronnen te zien:
- Verwijzende sites
Bezoekers die door een link op een andere website op jouw website zijn terechtgekomen. - Direct verkeer
Bezoekers die jouw url in hun browser hebben ingetikt, of je website hebben gebookmarked. - Zoekmachines
Bezoekers die door een bepaalde zoekactie op je website zijn terecht gekomen.
Het gedrag van deze bezoekers kan, afhankelijk van hun verkeersbron, erg verschillen. Om dit gedrag te kunnen vergelijken heeft Google Analytics ’segmenteren’ in het leven geroepen. Dankzij deze functie kan je een type gebruiker met bepaalde eigenschappen definiëren, en zijn gedrag op de website gaan analyseren.
Een aantal types gebruikers (of segmenten) zijn standaard aanwezig in Analytics. Je vindt ze terug rechts bovenaan elke rapportpagina, door te klikken naast ‘Geavanceerde segmenten’.
Door bijvoorbeeld het segment “Zoekverkeer” te selecteren, krijg je nu enkel de data te zien van bezoekers die via zoekmachines op je website zijn terecht gekomen. Door deze data te isoleren kan je trends ontdekken, en beter inspelen op de behoeftes van deze bezoekers. Je kan het echter ook gebruiken om campagnes te evalueren.
Verkeersbronnen aanmaken
Om campagnes te kunnen evalueren met Analytics moet je er eerst voor zorgen dat de data apart ‘aanspreekbaar’ is. Elke bezoeker die via bannercampagne (of emailcampagne) X is binnengekomen, moet een bepaald label meekrijgen. Dit label geef je mee in de link waar de banner of email naar verwijst.
Hiervoor heb je 3 parameters die je toevoegt aan het einde van je link:
- utm_campaign
De naam van de campagne in 1 woord, bijvoorbeeld: “lente2010″ . - utm_source
De bron van de bezoekers, bijvoorbeeld: “HLN”. - utm_medium
Het medium waarmee je op de source hebt geadverteerd. Bijvoorbeeld: “banner”.
De link waar de banner naar moet verwijzen ziet er met bovenstaande parameters zo uit:
http://www.jouwwebsite.be/opvangpagina.php?utm_campaign=lente2010&utm_source=hln&utm_medium=banner
Bezoekers die nu binnenkomen via bovenstaande link, verschijnen apart bij de ‘Verkeersbronnen’ in het Google Analytics rapport. Zo kan je al perfect opvolgen welk aandeel deze campagne vertegenwoordigt in het volledig spectrum van verkeersbronnen.
Opvolgen van campagneverkeer: Nieuw segment aanmaken
Om het verkeer, gegenereerd door een bepaalde campagne, te kunnen evalueren, moet je eerst een nieuw segment aanmaken. Daarvoor klik je rechtsbovenaan een rapportpagina op ‘Geavanceerde segmenten’ en vervolgens op ‘Een nieuw geavanceerd segment maken’.
Je krijgt nu een pagina te zien waar je verschillende parameters kan instellen om een nieuw segment – of type gebruiker – te definiëren. Je kiest eerst in de kolom links de juiste dimensies.
Klik hier op Verkeersbronnen, en selecteer de dimensie ‘Campagne’. Sleep deze vervolgens naar het vakje rechts:
Vul bij de Waarde voor de dimensie ‘Campagne’ de naam in van de gebruikte utm_campaign. In onze test is dit “lente2010″. Klik vervolgens op ‘en’-verklaring toevoegen, en sleep achtereenvolgens de ‘Medium’ en ‘Bron’ dimensie in het segment. Uiteindelijk moet je segment er zo uitzien:
Vul vervolgens onderaan een herkenbare naam in voor het Segment (Bijvoorbeeld “Lente2010 – HLN – Banner”), en klik op ‘Segment maken’.
Opvolgen van Campagneverkeer: Segment toepassen
Nu je segment is aangemaakt kan je het ook toepassen op je rapport. Klik hiervoor bovenaan een rapportpagina naast ‘Geavanceerde segmenten’, vink je aangemaakte segment aan, en klik op ‘Toepassen’:
Het resultaat
Dankzij de parameters in je url en de segmenten in Analytics kan je perfect de instroom en het gedrag van je ‘campagnebezoekers’ opvolgen. Combineer dit met correct ingestelde doelen, en je ziet meteen wat je campagne precies heeft opgeleverd.
Wil je hulp bij het interpreteren van deze cijfers, laat ons dan gerust iets weten.









Dries zegt:
Msschien een kleine aanvulling: wanneer je met flashbanners werkt en de link (onclick) via een clickTAG implementeert, is het beter van de ampersand in je links te vervangen door %26.
vb : http://www.jouwwebsite.be/pagina.php?utm_campaign=lente2010%26utm_source=hln%26utm_medium=banner
anders wordt de link afgebroken bij de eerste instantie van het ampersand-teken (in het voorbeeld zou alles na lente2010 niet worden doorgeven)
of mis ik iets en is er een betere manier om dit op te vangen?
mvg,
Dries
Jonas De Smet zegt:
Dag Dries,
Bedankt voor je aanvulling. Hoe je dit best aanpakt in Flash weet ik niet maar %26 zal zeker niet slecht zijn. Om diezelfde URL in PHP of XHTML te gebruiken is het aan te raden om alle instanties van het ampersand teken te vervangen door “&” Of dit ook helpt voor Flash zal je eens moeten testen.
Mvg
Jonas
Mark Philips zegt:
Hoe ziet de complete link eruit als het een advertorial zou zijn?
Google Analytics integratie in myMailMarket | myMailMarket blog zegt:
[...] segmentatietechnieken in Google Analytics, welke ons te ver zouden leiden in deze blogpost. In deze blogpost worden deze technieken wel duidelijk beschreven. Tip: kies als medium “email” of bron [...]